Forum ligi
Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Ujednolicenie z NBA. Mamy rozbieżności (zwłaszcza z mid-level exception) i warto by to wyjaśnić.
Offline
Wojtek możesz to rozwinąć? chodzi o Room MLE?
Offline
Piszę jak jest w rzeczywistości. Wysokość salary sprawdzamy zawsze po wykorzystaniu wyjątku. Czyli jeżeli po skorzystaniu np. z non-taxpayer MLE przekraczamy APRON, to nie może być on wykorzystany, a właściwie może być wykorzystany jedynie do wysokości APRON.
1. Non-taxpayer Mid Level Exception - dostępne dla drużyn poniżej APRON (tylko u nas APRON jest inny). Umowy max 4-letnie z 5% podwyżką, przy założeniu że zmieniamy długość umów. Nie może być wykorzystane przez drużyny, które skorzystały już z Taxpayer Mid-Level Exception albo Room Mid-Level Exception. Można korzystać co sezon. W 2019/20 wynosi $9.258m
2. Taxpayer Mid Level Excxeption - dostępne dla drużyn powyżej APRON. Nie może być wykorzystane przez drużyny, które skorzystały już z Bi-Annual, Non-Taxpayer Mid-Level albo Room Mid-Level Exception. Umowy max 3-letnie z 5% podwyżką, można korzystać co sezon. W 2019/20 wynosi $5.718m
Poniżej APRON jest non-taxpayer, powyżej APRON taxpayer. Jeżeli drużyna wykorzysta NT MLE to punkt APRON jest wtedy dla niej hard cap i nie może go przekroczyć w żadnym wypadku.
Jeżeli jednak wykorzysta NT MLE, ale w wysokości nieprzekraczającej Tax MLE, to nie jest hard capped i może przekroczyć punkt APRON. W takiej sytuacji przyjmujemy, że ta drużyna skorzystała z Tax MLE.
Nie działa to jednak w drugą stronę. Jeżeli drużyna będąc ponad APRON skorzysta z TAX MLE, to schodząc poniżej APRON nie zyskuje dodatkowych środków z tytułu Non-tax.
Jeżeli jednak będąc ponad APRON nie wykorzysta tego wyjątku, to schodząc poniżej APRON zyskuje wyższy Non-tax.
3. Room Mid Level Exception - dostępne dla drużyn, które mogą skorzystać z cap room, żeby podpisać gracza, czyli straciły już BAE, Non-tax MLE i Tax MLE. Wyjątki są doliczane do salary, dlatego drużyna musi być większą kwotę niż NT MLE poniżej salary cap, żeby przyznany był Room MLE. Nie przysługuje drużynom, które skorzystały już z Bi-Annual, Non-Taxpayer Mid-Level albo Taxpayer Mid-Level. W 2019/20 wynosi $4.767m. Umowy max 2 lata z 5% podwyżką, może być wykorzystywane co sezon. Po skorzystaniu z Room MLE, drużyna nie może wykorzystać już Bi-Annual, Non-Taxpayer Mid-Level albo Taxpayer Mid-Level.
4. Bi-Annual Exception - dostępne dla drużyn poniżej APRON. Nie może być wykorzystane przez drużyny, które skorzystały już z Taxpayer Mid-Level albo Room Mid-Level. Nie może być wykorzystane przez dwa sezony z rzędu, umowy max 2-letnie z 5% podwyżką. Po skorzystaniu z BAE drużyna jest hard capped na wysokości APRON.
5. Disabled Player Exception - pozwala na zastąpienie gracza, któremu przytrafiła się kontuzja do końca sezonu. Może być wykorzystane na:
a) pozyskanie wolnego agenta na rocznej umowie do wysokości 50% zarobków kontuzjowanego gracza lub NT MLE, w zależności które jest niższe.
b) pozyskanie gracza na ostatnim roku kontraktu w wymianie. Zarobki takiego gracza to max 50% kontuzjowanego zawodnika lub NT MLE, w zależności które jest niższe.
c) waiver claim, ale u nas chyba nie dotyczy
O DPE można ubiegać się maksymalnie do 15 stycznia, wygasa po pozyskaniu nowego gracza, kiedy kontuzjowany gracz opuszcza drużynę lub wraca po kontuzji, albo 10 marca. Jedynie drużyna w barwach której zawodnik doznał urazu może aplikować o ten wyjątek.
6. Early Bird Exception - pozwala przekroczyć salary cap, żeby podpisać "swoich" wolnych agentów, ale z większymi ograniczeniami niż Bird Exception. Żeby zawodnik się kwalifikował na takie przedłużenie, musi przez dwa lata nie zmieniać drużyny jako wolny agent (może zmienić w wymianie lub przez waiver). Można takiemu zawodnikowi zaproponować 175% zarobków z ostatniego sezonu. Umowy muszą być na co najmniej dwa sezony, max na cztery z 8% podwyżką. Drużyna może się zrzec tych praw, jeżeli chce podpisać z zawodnikiem roczną umowę (np. gracz był już w klubie dwa sezony, umowa na jeden sezon zapewnia prawa Birda już po tej rocznej umowie).
7. Non-Bird Excxeption - pozwala przekroczyć salary cap, żeby podpisać "swoich" wolnych agentów. Żeby zawodnik się kwalifikował, musi przez max jeden sezon nie zmieniać drużyny jako wolny agent (może w wymianie lub przez waivers). Zawodnik w przypadku którego drużyna zrzekła się praw Early Bird też się kwalifikuje. Pozwala na ofertę max 120% zarobków z ostatniego sezonu, przy 5% podwyżce. Umowy max 4-letnie.
Wrzucam też tabelkę z długością kontraktu dla poszczególnych wyjątków.
Offline
11 osób głosowało, 11 za.
Wprowadzamy po sezonie.
Offline
Strony: 1